Fiat steeds verder in de verdrukking
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.autovisie.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2017%2F06%2F170629_Fiat_500-Anniversario_01-e1498734837382.jpg)
Het ooit krachtige en prachtige automerk Fiat staat tijdens de aandeelhoudersvergadering van Fiat Chrysler Automobiles op 1 juni in de schijnwerpers, maar niet zoals het een moedermerk betaamt. Het hoofdmerk komt steeds verder in de verdrukking.
Het Fiat-concern is al sinds jaar en dag een grote broodheer in Italië en ‘s lands grootste en meest invloedrijke autofabrikant. Het nam in de afgelopen decennia beroemde merken over, zoals Alfa Romeo, Lancia, Maserati en het inmiddels verzelfstandigde Ferrari, en fuseerde met Chrysler, dat Dodge en Jeep onder zijn hoede heeft. Van een hoofdzakelijk lokale speler moest het in 2014 gevormde Fiat Chrysler Automobiles een wereldspeler worden en doorstoten tot de grootste autoconcerns ter wereld.
Nauwelijks aandacht
Maar het merk Fiat leed zwaar onder deze expansiedrang. Al voor de samenvoeging met het Amerikaanse Chrysler was er nauwelijks aandacht voor Fiat en in de afgelopen vier jaar is er niets veranderd. Het typisch Italiaanse automerk wordt overschaduwd door de andere merken, die de ontwikkelingseuro’s voor verdere expansie krijgen toebedeeld. Fiat, zo zal op 1 juni duidelijk worden, is niet langer een volumemerk.
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.autovisie.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2017%2F05%2Ffiat-124-spider-002.jpg)
“We moeten stoppen met emotioneel hierover te zijn”, zegt Marchionne in gesprek met Autovisie. “Fiat betekent veel en heeft een historie van meer dan honderd jaar, maar zijn relevantie in de markt is geslonken. We moeten ruimte maken voor de krachtigere merken uit ons concern om Fiat Chrysler Automobiles sterker te maken. Ik denk dat Fiat een prima toekomst heeft in Latijn-Amerika, waar alles prima verloopt. In Europa neemt haar rol af en concentreren we ons op de 500-familie.”
Kleine marges
De toekomst van zelfs de Panda is ongewis. Daarover wordt momenteel druk gediscussieerd. Marchionne benadrukt dat het geen zin heeft om miljarden euro’s te steken in een merk dat met kleine marges moet opboksen tegen heel veel spelers. Hoe anders is dat met Jeep, Alfa Romeo en Maserati waar de marges hoger zijn en het concurrentieveld kleiner.
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.autovisie.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2017%2F05%2FFiat_New-500L_12.jpg)
“Fiat wordt ontwikkeld zoals de markt zich beweegt”, aldus Marchionne. “De wereld verandert. In Amerika is momenteel 70 procent van de verkochte auto’s een crossover of SUV. Als ik dit vijf jaar geleden had gezegd, was ik keihard uitgelachen. Stel dat Europa ook de kant van de SUV’s opgaat, dan hoef ik Fiat niet die richting op te sturen. Met Jeep hebben we al een passend merk, met een unieke status.”
Niet op eigen kracht
Uit de kraamkamer van het Fiat-concern reden in de afgelopen jaren drie nieuwe modellen naar buiten, maar niet op eigen kracht. De grote pick-up Fullback is een gerestylede Mitsubishi L200 en de Fiat 124 Spider is een hertekende Mazda MX-5. De Tipo werd grotendeels in Turkije ontwikkeld, bij Fiat-partner Tofas. De echt nieuwe modellen verschenen in Zuid-Amerika op de weg.
Lees ook:
Ook interessant
-
Lezerspost: ‘ik lees vanwege autoliefde, niet voor politieke mening’
-
Let op! Kans dat jij nu een aanrijding krijgt, is om deze reden groter
-
Deze kleine Duitse occasion is goedkoop om dagelijks te rijden
-
Volkswagen? Nee, bedankt! Urkers zijn stapelgek op dít automerk
-
Zeekr wordt alweer afgetroefd: Huawei heeft nóg snellere snellader
-
Zeekr lacht om BYD en komt met krankzinnig snelle snellader
-
Onzekerheid hindert particuliere EV-occasionmarkt
-
Allerslechtste racegame ooit komt terug: wordt het een hit?
-
Deze auto’s worden het hardst getroffen door de Trump’s tarieven
-
Stop je playlist! Deze artiest maakt jou een betere bestuurder
-
Wat is een verkeerscamera en moet je ervoor remmen?
-
Peter kocht de Citroën 2CV die hij vroeger als Dinky Toy had